تاسیسات برقی

یکی از ضروری ‌ترین بخش ‌های ساختمان، قطعاً بخش تأسیسات الکتریکی است. متأسفانه این بخش مورد توجه جدی قرار نگرفته است و کمتر شاهد حضور متخصصین خبره در مراحل طراحی، نظارت و اجرا هستیم.

بخش تأسیسات الکتریکی با رویکرد صرفه‌ جویی انرژی، بهره‌ برداری آسان، ایمنی، استفاده از تکنولوژی‌های روز به همراه یکی‌ از شاخصه‌های اصلی خود‌ یعنی تجربه اجرایی، کمک می‌کند طرح ارائه ‌شده در هنگام اجرای پروژه، به مشکلات رایجی اعم از عدم هماهنگی‌ در رایزرها، عدم سینی گذاری مناسب و … برخورد نکند که‌ این نشان از تجربه بالا و تخصص تیم طراحی و اجرا است.

در طراحي و اجراي تأسيسات الكتريكي ساختمان‌ها بايد در راستای رعايت مقررات ولتاژ ايمن – محيط‌هاي ايمني بدون اتصال زمين، انتخاب سيستم نيرورساني مناسب، با توجه به آئين ‌نامه ‌هاي ارائه‌شده و در حال اجرا، مجوزهاي لازم كسب شود. در تهيه طرح تأسيسات برقي ساختمان‌ها و اماكن مسكوني و صنعتي يكي از وظایف مهم، پيش‌بيني برآورد هر چه دقيق‌تر درخواست يا خواست (تقاضا یا دیماند) يا حداكثر توان مصرفي خواهد بود كه در كليه مراحل به‌خصوص مراحل اوليه طرح و اجراي كارهاي ساختماني و تأسيساتي لازم است. همكاري نزديكي بين همه دست‌اندرکاران اعم از طراحان، اجراكنندگان ساختمان و تأسيسات آن وجود داشته باشد تا با تبادل اطلاعات به‌موقع، موارد مختلف اجرا گردد.

 

اجرا

تأسیسات برقی در مهندسی عمران جایگاه ویژه‌ای را برای خود رقم‌زده است تا آنجا که اگر تأسیسات برقی از پروژه‌های عمرانی حذف شود، بهره‌برداری از آن‌ها امکان‌پذیر نیست و همچنین تأسیسات مکانیکی ساختمان نیز کاملاً به تأسیسات برقی وابسته است.

تأسیسات برقی ساختمان، امکان استفاده از تمامی وسایل برقی جهت آسایش و راحتی را به همراه می‌آورد. تأمین نور و روشن بودن محیط زندگی در شب، دیگر دستاورد تأسیسات برقی برای ساختمان‌ها می‌باشد. رعایت اصول ایمنی در اجرای تأسیسات برقی برای سازندگان الزامی می‌باشد. درواقع به‌کارگیری استانداردهای لازم تأسیسات برقی ساختمان، زمینه‌ساز ایجاد یک ساختمان ایمن از لحاظ برق می‌باشد.

تأسیسات برقی یا به ‌اصطلاح عام برق‌کشی ساختمان، طی چند مرحله موازی با عملیات بنایی صورت می‌پذیرد. در کنار تمامی‌ مراحل، آنچه باعث نتیجه‌ای خوب و مناسب در تأسیسات الکتریکی می‌شود، تیم اجرایی باتجربه و متخصص است. تیم اجرایی موفق، به کارفرمایان عزیز این اطمینان را می‌دهد که به بهترین نحو و با کمترین تأخیر و خطا پروژه را اجرا کند.

مرحله یک در شروع طراحی ساختمان

مهندسین برق برای طراحی. محاسبه و جانمایی تجهیزات برقی به موارد زیر احتیاج دارند

دریافت نقشه‌های جانمایی تأسیسات مکانیکال و دریافت تجهیزات مختلف تأسیسات و در آخر جانمایی وسایل داخل واحد که از طریق معماران داخلی دریافت می‌کنند.

 

مرحله دو برای تأسیسات برقی در ساختمان

 1. نقشه برق ساختمان که عبارت است از: سیستم‌های صوتی و روشنایی، پریزهای برق و تلفن و آنتن و آیفون، فن کوئیل ها، اطفاء حریق، برق اضطراری و موتورخانه می‌باشد.
 2. طراحی و نصب تجهیزات روی دیوارهای ساختمان بر اساس نقشه
 3. مشخص کردن و کشیدن خط تراز روی دیوار به‌وسیله شلنگ تراز
 4. شیار زدن محل عبور لوله‌ها به‌وسیله دستگاه شیار زن
 5. کندن محل مشخص کلیدها به‌وسیله دستگاه
 6. سوراخ نمودن محل روشنایی‌های که برای سقف لازم می‌باشد به‌وسیله دستگاه همچنین جهت سقف کاذب می‌بایست بر روی سقف ساپورت خورده و لوله نصب می‌گردد.
 7. نصب پریز و کلید بر روب دیوار و همچنین تراز کردن دقیق پریز و کلید با استفاده از تراز.
 8. ساپورت زدن و جوشکاری جهت ثابت شدن لوله پولیکا که جهت ورودی و خروجی لوله‌هایی که در داخل جعیه فیوز به‌کاربرده شده است.
 9. برای ثابت کردن لوله‌های پولیکا که ورودی و خروجی لوله‌های داخل جعبه که برای تلفن و آنتن که آورده می‌شود جوشکاری و ساپورت زدن الزامی است.
 10. استفاده از گرما و خم‌کاری که توسط مشعل و فنرو آب‌بندی آن‌که با چسب پولیکا برای اجرای لوله‌گذاری پولیکا انجام می‌شود
 11. ساخت ساپورت و جوشکاری که برای سینی برق که روی داکت مشخص‌شده از روی نقشه (سینی برق برای ورود کابل‌های تلفن، برق، آنتن و ماهواره سایر تجهیزات الکتریکی ساختمان استفاده می‌کنند)
 12. عملیات ماهیچه کشی که شامل آماده کردن مخلوط سیمان و ماسه که برای صاف کردن سطح ملات روی لوله‌ها می‌ریزیم و سطح را مسطح می‌کنیم و پوشش کامل روی لوله‌های پولیکا در کف ساختمان انجام می‌دهیم
 13. به کمک نقشه جاهای مشخص برای نصب جعبه ‌فیوز و تراز کردن آن استفاده می‌شود
 14. با استفاده از نقشه درجاهای مشخصی را برای نصب جعبه آنتن و ماهواره و تلفن و تراز کردن بکار می‌رود
 15. تأمین ارتینگ ساختمان به‌منظور راه‌اندازی چاه ارت و ازآنجا به سینی برق و مصرف‌کننده‌ها و نصب سیم مسی و زغال و نمک و نصب پلیت
 16. قرار دادن لوله فولادی در مکان‌هایی که توسط نقشه مشخص‌شده است مانند روشنایی چاهک آسانسور و موتورخانه، پارکینگ‌های اداره‌ها و.
 17. لوله‌های ورودی به داخل قوطی‌ها می‌بایست به‌وسیله کاغذ که به شکل هرم هستند، مسدود کردند تا از ورود سیمان و گچ به داخل لوله‌ها پیشگیری شود.

مرحله سه در سیم‌کشی ساختمان

 1. تعبیه و نصب کلید و پریز و تراز کردن
 2. بستن ترمینال روی سر سیم‌ها
 3. نصب کردن دتکتورها
 4. تعبیه فیوزها در داخل جعبه ‌فیوز
 5. نصب کردن آیفون تصویری
 6. نصب تجهیزات مربوط به موتورخانه
 7. نصب تجهیزات داخلی تابلو برق
 8. نصب و تعبیه پایه سینی برق روی دیوارها
 9. تعبیه و نصب لوله زیر سینی برق و سپس به الکتروموتورها و …
 10. کابل‌کشی تابلو برق بر روی سینی برق و در لوله‌ها و سپس به سر ترموستات و الکتروموتورها و…
 11. شماره زدن سر سیم‌ها و وایرشو زدن و بستن روی تخته کلمپ الکتروموتورها … و سپس به ترمینال زیر تابلو برق

 

تیم همیاردیما بستری فراهم داشته تا متخصصان برقی با ثبت مشخصات خود و رزومه کاری و همچنین از سوی دیگر نیازمندان به خدمات این حوزه به‌راحتی با یکدیگر آشنا شده و فعالیت خود را به بهترین شکل به سرانجام برسانند.

همیار دیما

املاک فروشی

 • املاک, خرید و فروش
 • 135,000,000 تومان
 • تخت: 1
 • حمام: 1
 • املاک, خرید و فروش
 • 215,000,000 تومان
 • 230,000,000 تومان
 • تخت: 2
 • املاک, خرید و فروش

املاک اجاره ای

 • 30,000,000 تومان
 • 4,000,000 تومان /رهن
 • اجاره ای, املاک
 • اجاره ای, املاک
 • 40,000,000 تومان
 • اجاره ای, املاک

مقایسه آگهی ها

مقایسه