تاسیسات مکانیکی

انواع تاسیسات مکانیکی

تاسیسات مکانیکی ساختمان نقش بسیار مهمی در برقراری آرامش فکری و فیزیکی ساکنان ساختمان ایفا می کند و شاید بتوان گفت که قلب ساکنان ساختمان است.ساختمان هایی که از تاسیسات مناسبی برخوردار نیستند امکان ایجاد شرایط آسایش مورد نیاز برای ساکنان خود را نخواهند داشت و توجه سازندگان به این مهم بسیار قابل توجه می باشد.

تاسیسات مکانیکی در مجموع به دو دسته کلی، صنعتی و ساختمانی قابل تقسیم می باشند. تاسیسات مکانیکی صنعتی شامل بخش هایی چون انتقال آب، فاضلاب یا به صورت کلی انواع سیالات، تصفیه ی آب و فاضلاب، تولید انرژی از حرکت سیال و… می باشد. در ضمن، تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل بخش ها ی مختلفی هستند که عبارتند از:

 • تاسیسات گرمایشی و سرمایشی
 • تاسیسات بهداشتی (آب و فاضلاب)
 • تاسیسات گاز رسانی
 • تاسیسات استخر (استخر، جکوزی، سونا)
 • تاسیسات آتش نشانی (اعلام حریق، اطفاء حریق)
 • تاسیسات و تهویه مطبوع در بیمارستان (تاسیسات گازهای طبی)
 • تاسیسات سیستم های بخار
 • طراحی و اجرا در تاسیسات پله برقی و آسانسور
 • طراحی و اجرا در تاسیسات آبنما و فواره

در ادامه به بررسی هر کدام از تاسیسات مکانیکی نامبرده شده می پردازیم:

تاسیسات گرمایشی و سرمایشی

امروزه تاسیسات گرمایشی و سرمایشی اهمیت بسیار بالایی در صنعت ساختمان ایفا می کنند. نحوه کار سیستم های تاسیسات گرمایشی و سرمایشی بر این پایه استوار است که همیشه گرما از شیء گرمتر به شیء سردتر حرکت می کند. دستگاه تولید کننده گرما با انتقال گرما به هوا باعث گرمتر شدن خانه می شود و بالعکس. یعنی دستگاه تولید کننده سرما با حذف کردن گرما از هوا باعث خنک تر شدن خانه می شود.

همچنین سیستم های کنترل هوا دارای سه جزء اصلی زیر می باشند: 

 • منبع هوای گرم یا خنک
 • ابزار توزیع هوا (جهت گرم کردن یا خنک کردن) هوای اتاق ها
 • کنترل جهت تنظیم ترموستات در سیستم های گرمایشی و سرمایشی

در ضمن کلیه تاسیسات گرمایشی و سرمایشی دارای انواع مختلف سیستم های تهویه نیز می باشند که عبارتند از:

الف) تهویه طبیعی :در تهویه طبیعی نیروهای حرارتی شناوری به علت اختلاف چگالی هوای داخل و بیرون، هوای بیرون را از طریق پنجره ها، درب ها، نورگیرها و هواکش ها به داخل ساختمان هدایت می کنند و هوای داخل را به خارج ساختمان هدایت می کنند.

ب)تهویه مکانیکی: تهویه مکانیکی از طریق تاسیسات فن ها ایجاد می شود. فن ها می توانند به طور مستقیم در پنجره ها یا دیوارها یا کانال های ورود و خروج هوا از اتاق نصب گردند.

پ) تهویه ترکیبی (مرکب): در تهویه ترکیبی از تهویه طبیعی همراه با تهویه مکانیکی (فن) جهت تامین میزان هوای مورد نیاز استفاده می گردد.

تاسیسات بهداشتی (آب و فاضلاب)

امروزه سیستم های تاسیسات آبرسانی شهری، مخازن توزیع یا مخازن سرویس برای مقاصدی از جمله ذخیره سازی آب، متعادل سازی جریان یکنواخت تغذیه (ورودی)، جریان نایکنواخت مصرف (خروجی) و نیز تامین و متعادل سازی فشار طراحی می شوند.

در ضمن، در هر جامعه ای به صورت روزانه فاضلاب و آلاینده های هوا تولید می شود به همین دلیل فاضلاب تولید شده می بایست دوباره به طبیعت بازگردد که این امر استفاده از تاسیسات فاضلاب را ضروری می کند.

تاسیسات گاز رسانی

در تاسیسات گاز رسانی کلیه قوانین و مقررات زیر نظر سازمان نظام مهندسی ساختمان و شرکت گاز می باشد. لذا مسیر لوله کشی گاز و انشعابات آن در ساختمان ها براساس قوانین و مقررات خاصی می باشند.

بخش های مختلف سیستم های تاسیسات گاز رسانی عبارتند از علمک، رگولاتور، کنتور گاز، بست، شیلنگ، شیر مصرف گاز، برچسب انرژی و شیر ترموستات که در نصب این نوع سیستم ها الزامی هستند.

تاسیسات استخر (استخر، جکوزی، سونا)

تاسیسات یک استخر با توجه به امکانات مورد نظر از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. ساختار تاسیسات استخر به شش بخش اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

الف) مدار گردش آب  (Circulation)

ب) آبنما و فواره  (Water features)

پ) هیترها (Heaters)

ت) سیستم های اتوماتیک مواد شیمیایی  (Automated chemical systems)

ث) روشنایی  (Lighting)

ج) سیستم کنترل  (Control system)

تاسیسات آتش نشانی (اعلام حریق، اطفاء حریق)

در طی سالهای اخیر سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری با توجه به رشد حریق و حوادث غیر مترقبه در بخش ساختمان های شهری به رعایت نکات ایمنی در معماری، ساختار و دسترسی کاربری های شهری پرداخته است.

همچنین جهت دستیابی هر چه بیشتر به این مهم و با همکاری نهادهای ذی ربط از جمله سازمان نظام مهندسی ساختمان، مقررات ملی ساختمان و سایر سازمان های ذی ربط شاهد توسعه روز افزون ایمنی شهری به ویژه در بخش سازه های شهری می باشیم.

لازم به ذکر است که مجموعه ضوابط و مقررات ایمنی آتش نشانی در بخش های ضوابط ایمنی تاسیسات مکانیکی و ضوابط ایمنی تاسیسات الکتریکی گردآوری شده است.

همچنین  بخش های مختلف سیستم های اطفا ی حریق طبق ضوابط مرتبط با شبکه های آتش نشانی عبارتند از مخزن آب، پمپ های آب، لوله کشی، اتصالات و جعبه های آب آتش نشانی در پارکینگ ها و طبقات ساختمان ها که به عنوان یکی از مهمترین مولفه های حفاظت در مقابل حریق می باشند.

تاسیسات و تهویه مطبوع در بیمارستان

اهمیت و حساسیت بخش تاسیسات و تهویه مطبوع در بیمارستان سبب شده است که طراحی تاسیسات مکانیکی آن از پیچیدگی بسیار ویژه ای برخوردار باشد. لذا رعایت اصول استاندارد های بین المللی بایستی در کنار ایجاد شرایط آسایش انسان ها در تاسیسات و تهویه مطبوع فضاهای مختلف بیمارستان ها مورد توجه قرار گیرند.

عموما به منظور رعایت استانداردهای بهداشتی، هوا باید از فضاهای استریل تر به سمت فضاهای با استریلیزاسیون کم تر جریان یابد. به همین دلیل سیستم های تهویه مطبوع فقط زمانی قادر به حفظ جهت جریان هوا می باشند که با توجه به کار اتاق قرار داده شوند و در قسمت های مختلف مثلا درها، دریچه ها و درپوش ها به درستی نصب و تنظیم گردند.

در ضمن تاسیسات گازهای طبی در بیمارستان از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. گازهای طبی به گازهای اکسیژن، دی اکسید کربن، هوای فشرده، نیترو اکساید و سیستم های خلا می گویند که در پزشکی بسیار با اهمیت می باشند.

 

تاسیسات سیستم های بخار

طراحی بهینه تاسیسات سیستم های بخار به تعیین دقیق مصرف بخار بستگی دارد. به همین دلیل در انتخاب درست اندازه لوله ها و شیرآلات نظیر شیرهای کنترل، تقلیل فشار و تله های بخار باید توجه نمود تا عملکرد ایده آل را داشته باشند. در ضمن با استفاده از آنالیز حرارتی معادلات مربوط به محاسبه انرژی حرارتی می توان مصرف بخار را تعیین نمود که در زیر به معادله محاسبه کل انرژی حرارتی اشاره خواهیم کرد که عبارت است از:

Q=m.Cp.T

این معادله به شکل فوق نمی تواند آهنگ انتقال حرارت را تعیین نماید ولی انواع مختلف مبدل های حرارتی را از نظر آهنگ انتقال حرارت می توان به دو دسته تقسیم نمود که عبارتند از:

الف) بدون جریان

ب) دارای جریان

طراحی و اجرا در تاسیسات در پله برقی و آسانسور

در سراسر دنیا، پله برقی در مکان هایی که استفاده از آسانسور ممکن نیست نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله موارد اصلی استفاده از پله برقی در فرودگاه، مراکز خرید، مراکز حمل و نقل، مراکز تجاری، هتل ها و ساختمان ها می باشد.

در ضمن پله برقی و هم خانواده آن یعنی پیاده رو برقی نیروی محرک خود را با استفاده از موتورهای جریان متناوبی که سرعت ثابتی را ایجاد می کنند تامین می نمایند.

اجزاء مختلف تاسیسات پله برقی عبارتند از پلتفرم های بالا و پایین که قسمت های حفاظ را در خود جای می دهند و همچنین موتور، گیربکس وپله ها.

طراحی و اجرا در تاسیسات آب نما و فواره

طراحی و اجرای آب نما برای محوطه های ویلایی و اماکن (عمومی، اداری، خانگی، و لابی ) ساختمان ها و شامل آب نماهای (طبیعی، دیواری، کلاسیک و…) می باشد.

تاسیسات وسیستم های کنترلر

تاسیسات کنترلر را می توان به یک رایانه کوچک با توانایی های وسیع تشبیه کرد. به عبارت ساده تر، کنترلر در تاسیسات ساختمان با در اختیار داشتن متغیرهای گوناگون از جمله، دما، رطوبت، فشار، زمان و تنظیماتی که توسط کاربر انجام می گیرد کنترل یک سیستم گرمایشی یا سرمایشی، عبور و مرور و هزاران کار دیگر را در اختیار می گیرد.

در ضمن، کنترلر دارای انواع مختلفی می باشد که معمولا باید با توجه به برند مورد نظر با دستگاه هوا ساز یا هوا رسان و… هماهنگ باشد.

یکی از متداول ترین دستگاه های تهویه مطبوع در تاسیسات بسیاری از هتل ها، متل ها، ساختمان های آپارتمانی، اداری و بیمارستانی سیستم فن کوئل می باشد. عموما سیستم فن کوئل باعث کنترل جداگانه درجه حرارت هر فضا و جلوگیری از انتقال آلودگی بین اتاق ها می شود.

منبع:  sakhtemansanat.com

همیار دیما

املاک فروشی

 • املاک, خرید و فروش
 • 135,000,000 تومان
 • تخت: 1
 • حمام: 1
 • املاک, خرید و فروش
 • 215,000,000 تومان
 • 230,000,000 تومان
 • تخت: 2
 • املاک, خرید و فروش

املاک اجاره ای

 • 30,000,000 تومان
 • 4,000,000 تومان /رهن
 • اجاره ای, املاک
 • اجاره ای, املاک
 • 40,000,000 تومان
 • اجاره ای, املاک

مقایسه آگهی ها

مقایسه