کوه پارک مشهد

احداث کوه پارک جوابی برای بلاتکلیفی ارتفاعات جنوبی مشهد است. پروژه کوه پارک مشهد در تاریخ ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹، بدون هیچ جشنی با بیش از ۲ میلیون مترمربع، معادل ۲۵۰  برابر یک زمین فوتبال و حدود ۳ برابر پارک ملت، افتتاح شد. قرار براین بود که این قسمت از دامنه کمربندی جنوبی بزرگراهی احداث شود اما با تغییر کاربری آن هم‌اکنون کوه پارک مشهد با داشتن بیش از یک‌میلیون درخت آماده ورود شهروندان به این پارک بزرگ است. هدف دیگری که از این پروژه دنبال می‌شود، استفاده بهتر مردم این منطقه از طبیعت می‌باشد که البته موافقان و مخالفانی نیز دارد.

از طرف دیگر ظرفیت بالای گردشگری مشهد به‌گونه‌ای است که توان بالایی برای انجام پروژه‌های گردشگری-تفریحی این‌چنینی را دارد. این موضوع سبب توجه مسئولان به این حوزه در گردیده است و مردم نیز به دلیل کم بودن فضاهای گردشگری شهری، از این موضوع استقبال می‌کنند. همچنین باید توجه داشت که با احداث کوه پارک، ترافیک ورودی‌های شهر و ییلاقات اطراف آن و همچنین پارک‌های مشهد خواهد شد.

منظور از کوه پارک مشهد چیست؟

کوه پارک مشهد، یک پارک کوهستانی واقع‌شده در ارتفاعات جنوبی مشهد است که جنگلی مصنوعی و دست‌ساز در آن در دست احداث می‌باشد. کوه پارک به‌عنوان یکی از ریه‌های تنفسی کلان‌شهر مشهد، دارای درختچه ‌ها و درخت‌های فراوان و همچنین چندین آبشار مصنوعی کوچک و بزرگ در گوشه و کنار این پارک در حال ساخت است. طول این فضا 5.1 کیلومتر است که افراد می‌توانند برای گذران اوقات فراغت خود، کوه‌پیمایی و دوچرخه‌سواری استفاده کنند. یکی از نقاط قوت این کوه پارک این است که افراد دیگر نگران پیدا کردن جا پارک نیستند. سینما ماشین، رستوران سیار، مزرعه حیوانات و کارفود ازجمله برنامه‌هایی است که در اینجا پیش‌بینی‌ شده است. برخی اینجا را به‌عنوان پارک آبشار می‌شناسند و این به دلیل ساخت چندین آبشار در این منطقه است. منبع آب این آبشارها، چشمه‌های اطراف است و گاهی تانکرهای آب برای پر کردن مخزن آب در حال گردش به اینجا می‌آیند.

دلیل ساخت کوه پارک؟

با توجه به کم بودن مناطق تفریحی و گردشگری مشهد که محدود به مناطق ییلاقی طرقبه و شاندیز شده است، پروژه کوه پارک با رویکرد ارائه خدمات به مردم بهره‌برداری خواهد شد؛ علاوه بر این، جهت تأمین خدمات موردنیاز و رفاه بیشتر شهروندان امکاناتی چون کارفود و… پیش‌بینی‌شده است. 

لازم به ذکر است، پروژه کوه پارک یک پروژه عام ‌المنفعه و استفاده از آن برای عموم مردم آزاد و رایگان می‌باشد.

 

آسیب اجرای پروژه کوه پارک مشهد، طبیعت؟

مدیر پروژه ارتفاعات جنوبی مشهد در طی ساخت این مجموعه گفت: پروژه کوه پارک بدون آسیب به محیط‌زیست و کوه‌ها، در حال اجرا است.

 امیر رمضانی مدیر پروژه ارتفاعات جنوبی مشهد گفت: پروژه کوه پارک مشهد بدون آسیب به محیط‌زیست و کوه‌ها، در حال اجرا است و فقط در محل پارکینگ، وسایل بازی کودکان، نمازخانه روباز، سرویس بهداشتی پرتابل و خودرو غذا برای شهروندان در نظر گرفته‌شده است.

محل کوه پارک مشهد؟

مجموعه تفریحی-گردشگری کوه پارک مشهد واقع در ارتفاعات جنوبی مشهد و انتهای خیابان دلاوران قرارگرفته است. طول مسیر این مجموعه، تقریباً از انتهای دلاوران آغاز و تا انتهای لادن ادامه پیدا می‌کند. برای رسیدن به کوه پارک می‌توانید در پایانه انقلاب خط اتوبوس تندرو چهار را سوار بشوید و بعد از گذر از چندین ایستگاه در میدان سلمان پیاده شوید و خیابان دلاوران را تا انتها ادامه دهید.

آینده پروژه چطور خواهد بود؟

با توجه به گردش پذیر بودن مشهد، کوه پارک می‌تواند به‌عنوان یک منطقه گردشگری خوب خود را مطرح کند و علاوه بر این، با توجه به پروژه‌هایی که قرار است اینجا اجرا شود اعم از رستوران و … می‌تواند برای بسیاری از جوانان اشتغال‌زایی ایجاد کند و نهایتاً باعث رونق اقتصادی در شهر مشهد شود. البته نگرانی‌هایی هم از سوی محیط‌زیست، مبنی بر دست‌کاری شدن طبیعت این منطقه به وجود آمد که با تحقیقات زیست‌محیطی و اقتصادی که بعداً انجام گردید، نگرانی‌ها در مورد احداث این مجموعه تا حدود زیادی برطرف شد. وجود درختکاری ‌های بسیار در اطراف کوه پارک سبب خنکی این منطقه شده است و فضای دل‌نشینی را برای ساکنین خیابان نخل به وجود آورده است. به نظر می‌رسد که با احداث این کوه پارک جلو بسیاری از زمین‌خواری‌ها گرفته خواهد شد.

کلائی شهردار مشهد بر این باور است که اجرای این پروژه در ابتدا باورپذیر نبوده اما هم‌اکنون نیز می‌تواند به‌اندازه بیمارستان امام رضا و یا بوستان ملت ماندگار شود.

مقایسه آگهی ها

مقایسه