گود کشتی بابانظر در مشهد

گود کشتی بابانظر

گود کشتی با چوخه شهید بابانظر

عملیات اجرایی پروژه طرح توسعه گود کشتی با چوخه شهید بابانظر واقع در شهید بابانظر 61، همزمان با بیست و ششمین هفته برگزاری مسابقات کشتی با چوخه گود شهید بابانظر، با حضور اعضای شورای اسلامی شهر مشهد، مدیران شهرداری مشهد، ورزشکاران و علاقه‌مندان به این رشته ورزشی، آغاز شد.

گود کشتی بابانظر قبل از پروژه

معرفی:

این پروژه بااعتبار 26 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 5 هزار مترمربع با 1400 مترمربع فضا برای گود کشتی و امکان اجرای همزمان 3 مسابقه کشتی در حال اجراست.

ویژگی‌های گود کشتی بابانظر:

جایگاه استاندارد تماشاگران با ظرفیت 2500 نفر، رختکن، سرویس بهداشتی، حمام، جایگاه ویژه، اتاق داوران، اورژانس و فوریت‌های پزشکی و … همراه با دسترسی‌های ویژه برای معلولین از دیگر امکانات این گود مدرن کشتی با چوخه است.

از ظرفیت پارکینگ و زیرساخت‌های بوستان بهشت برای این گود استفاده خواهد شد و در این طرح سیستم برق DC جهت ایمنی بیشتر شهروندان و جلوگیری از خسارات ناشی از برق‌گرفتگی اجرا می‌شود.

کشتی کج در طلاب

قبل از بازسازی:

گود کشتی با چوخه شهید بابانظر (کوی طلاب) در زمینی خاکی در 16 شهریورماه سال 97 به بهره‌برداری رسید و همزمان با مراسم افتتاحیه، اولین دوره مسابقات کشتی با چوخه یادواره سرداران شهید محله طلاب مشهد با رقابت بیش از 150 پهلوان چوخه کار از شهرستان‌های مشهد، فریمان، گناباد، قوچان، چناران و … برگزار شد.

به گزارش صطفی فاطمیان:یکی از رشته ھای جذابی که ھواداران زیادی را به سوی خود جذب می کند، کشتی با چوخه است که با نام استان ھای خراسان عجین شده و یکی از ورزش ھای محلی این مناطق به شمار می رود. این ورزش برای برخی از مردم خراسان رضوی آن قدر جذاب است که حاضر ھستند در گرمای 40درجه رقابت چوخه کاران را از نزدیک تماشا کنند. یکی از مکان ھایی که ھر ھفته میزبان علاقه مندان پرشور چوخه کار است، منطقه طلاب است که عصرھای جمعه شور و حال خاصی را در میان جوانان و پیش کسوتان این منطقه ایجاد می کند. کافی است در یکی از عصرھای جمعه سری به بولوار نبوت مشھد بزنید، جایی که حضور قابل توجه کشتی گیران چوخه به ھمراه مردم علاقه مند به چشم می خورد و نظرتان را به خود جلب می کند.با وجود این ھمه شور و شوق گام به جایی می گذاریم که کشتی گیران زیادی از مشھد، قوچان، کلات و چند شھرستان دیگر در آن حضور دارند، اما خبری از گودی در شأن جایگاه آن ھا نیست

گود کشتی باچوخه شهید بابانظر مشهد با قدمتی 50 ساله با تلفیقی از سنت و مدرنیته بازسازی و برای بهره برداری کشتی گیران آماده شده است. 

گود کشتی بابانظر طلاب

حمید دباغ مرشد ورزش‌های پهلوانی در خصوص آشنایی شهروندان و اهالی با گودکشتی در مشهد،گفت: زورخانه به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است، اما قبل از آن هر شب میزبان حدود ۳۰ الی ۴۰ نفر نوجوان، جوان و افراد بالای ۷۰سال بوده ایم.  او افزود: این ورزش تاثیرات بسیار مثبت در افزایش روحیه، اخلاق، فرهنگ و مرام پهلوانی در نوجوانان و جوانان دارد و اگر ورزشکاران نیز با این فرهنگ و مرام آشنا شوند نتایج بسیار خوبی را بر جای خواهد گذاشت، زیرا ورود به این گود و آغاز ورزش نیازمند وضو است. ابزار آلات مورد استفاده در ورزش‌های باستانی برگرفته از ادوات جنگی در گذشته است. مرشد ورزش‌های پهلوانی ادامه داد: ابزار آلات مورد استفاده در این ورزش برگرفته از ادوات جنگی در گذشته است به عنوان مثال «کباده» نماد کمان، «تخت شنا» نماد شمشیر، «ضرب» یا طبل مرشد نماد «مارش»‌های جنگی و «میل» نماد گرز است. دباغ بیان کرد: همچنین مرشد شخصی است که شعر‌های پند آموز را در مدت زمان ورزش پهلوانان برای آنان می‌خواند و این کار ریشه در ۲۰۰ سال گذشته و زمان پوریای، ولی دارد.

گود کشتی با چوخه شهید بابانظر، اولین گود مدرن و استاندار در ایران

غلامرضا غلامی شهردار منطقه چهار در خصوص گود کشتی با چوخه شهید بابانظر، گفت: این گود دارای قدمتی بالغ بر ۵۰ سال است که فراخور زمان تعطیل شده بود، اما با توجه به درخواست‌های مکرر پهلوانان و پیگیری‌هایی که توسط شهرداری منطقه صورت گرفت، توانستیم در سال ۹۷ مجدد این گود را راه اندازی کنیم و به دلیل استقبال بسیار خوب پهلوانان و مردم از این زورخانه طرح توسعه گود را نیز آغاز کردیم و توانستیم گودی با استاندارد و تمامی امکانات را ایجاد کنیم. او افزود: اولین گود مدرن و استاندارد ایران در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع با هزار و ۴۰۰ متر مربع فضا برای گود کشتی و با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال در شهید بابانظر ۶۱ جنب بوستان ۲۰ هکتاری بهشت به بهره برداری رسیده است.

امکان اجرای همزمان سه مسابقه کشتی

شهردار منطقه چهار ادامه داد: در حال حاضر در این گود امکان اجرای همزمان سه مسابقه کشتی وجود دارد و دارای جایگاه استاندارد تماشاگران با ظرفیت سه هزار نفر، رختکن ویژه پهلوانان، سرویس بهداشتی مخصوص تماشاگران و پهلوانان، حمام، جایگاه ویژه تماشاگران، اتاق داوران، اورژانس، فوریت‌های پزشکی، سالن VIP، اتاق مانیتورینگ، سیستم اداری همراه با دسترسی‌های ویژه برای معلولین است.

لایو گروه همیاردیما با مدیر اجرایی پروژه گود کشتی بابانظر

اولین گود گشتی چوخه سنتی در شمال خراسان

حسن شیدا مسئول هیات امنا گود شهید بابانظر گفت: گود بابانظر، اولین گود گشتی چوخه سنتی در شمال خراسان است و این ورزش ریشه در رگ خون خراسانی‌ها دارد. در گذشته این گود خاکی بوده است و با همت پهلولانان و شهرداری منطقه بعد از ۲۴ توانستیم این گود را احیا کنیم. او افزود: در حال حاضر این گود تنها گود استاندارد در ایران است و هر هفته پذیرای پهوانان از اقصی نقاط استان خراسان است.

پهلوانی با قهرمانی تفاوت دارد

مسئول هیات امنا گود شهید بابانظر ادامه داد: قهرمان کسی است که موفق به کسب عنوان در مسابقات شود، اما پهلوان دارای منش‌هایی همچون؛ فروتنی، گرفتن دست مستضعفین  است که نمونه بارز این خصوصیات را می‌توان در جهان پهلوان پوریای، ولی مشاهده کرد به همین دلیل پهلوانی با قهرمانی تفاوت دارد و امیدوارم روزی شاهد استفاده قهرمانان از منش پهلوانی باشیم. شیدا بیان کرد: در حال حاضر گود کشتی چوخه بابانظر از استقبال بسیار خوبی برخوردار شده است و به جرئت می‌توان گفت که تماشاچیان بیشتری از ورزش فوتبال دارد، زیرا هر ماه چهار مسابقه در این گود برگزار می‌شود و هر مسابقه تقریبا دو هزار تماشاچی دارد و بعضا با کمبود جا برای نشستن مواجه هستیم، اما مردم با این شرایط در سرما و گرما در این مسابقات حضور پیدا می‌کنند، زیرا عاشق این ورزش هستند. 

به نقل از yjc و shahraranews , روزنامه خراسان

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه